Recom Power REC3-053.3SRW/H6/A/X2
REC3-053.3SRW/H6/A/X2 picture photo
Mfg. Part Number
REC3-053.3SRW/H6/A/X2
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 3W
Datasheet Download
REC3-053.3SRW/H6/A/X2.pdf
Availability of REC3-053.3SRW/H6/A/X2
QUANTITY
REC3-053.3SRW/H6/A/X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3-053.3SRW/H6/A/X2
Internal Part NumberEIS-REC3-053.3SRW/H6/A/X2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)9V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)900mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation6kV (6000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 80°C
Efficiency76%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3-053.3SRW/H6/A/X2
Related LinksREC3-053.3, REC3-053.3SRW/H6/A/X2 Datasheet, Recom Power Distributor
REC3-053.3SRW/H6/A/X2 Details Description
Related parts for REC3-053.3SRW/H6/A/X2
MOSFET N-CH 100V 15.6A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 EXTEND datasheet.pdf
MOD ADSL/VDSL2 SPLITTER FILTER datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 3.81MM datasheet.pdf
DOOR STEEL 19X26" GREY datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 450MA 500 MOHM datasheet.pdf
RES 2.74 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
IC CONTACTLESS READER 32HVQFN datasheet.pdf
CIR 25C 25#16 PIN RECP WALL datasheet.pdf
HI-TEMP CONN HDR .100 SNGL 32POS datasheet.pdf