Recom Power REC3-1205DRW/H6/C/M
REC3-1205DRW/H6/C/M picture photo
Mfg. Part Number
REC3-1205DRW/H6/C/M
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-05VOUT
Datasheet Download
REC3-1205DRW/H6/C/M.pdf
Availability of REC3-1205DRW/H6/C/M
QUANTITY
REC3-1205DRW/H6/C/M Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3-1205DRW/H6/C/M
Internal Part NumberEIS-REC3-1205DRW/H6/C/M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC3-DRW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)300mA, 300mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation6kV (6000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3-1205DRW/H6/C/M
Related LinksREC3-1205, REC3-1205DRW/H6/C/M Datasheet, Recom Power Distributor
REC3-1205DRW/H6/C/M Details Description
Related parts for REC3-1205DRW/H6/C/M
CIR BRKR 500MA 480VAC 65VDC datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 6.8K OHM 0404 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TAPE SCOTCH POUCH 5" X 6" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 12.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
Connector Socket 9 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.050" (1.27mm) Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf