Recom Power REC3-1205SRW/H6/A
REC3-1205SRW/H6/A picture photo
Mfg. Part Number
REC3-1205SRW/H6/A
Brief Description
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 05VOUT
Datasheet Download
REC3-1205SRW/H6/A.pdf
Availability of REC3-1205SRW/H6/A
QUANTITY
REC3-1205SRW/H6/A Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3-1205SRW/H6/A
Internal Part NumberEIS-REC3-1205SRW/H6/A
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC3-SRW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)600mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation6kV (6000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3-1205SRW/H6/A
Related LinksREC3-120, REC3-1205SRW/H6/A Datasheet, Recom Power Distributor
REC3-1205SRW/H6/A Details Description
Related parts for REC3-1205SRW/H6/A
CAP CER 470PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC RELAY PHOTOVO 20V 2.5A 6-SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 61POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 11MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
MINITEK ACTIVE LATCH HSG datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 90POS 0.30MM R/A datasheet.pdf