Recom Power REC3-1212DR/H1M/SMD-R
REC3-1212DR/H1M/SMD-R picture photo
Mfg. Part Number
REC3-1212DR/H1M/SMD-R
Brief Description
CONV DC/DC 3W 12VIN +/-12VOUT
Datasheet Download
REC3-1212DR/H1M/SMD-R.pdf
Availability of REC3-1212DR/H1M/SMD-R
QUANTITY
REC3-1212DR/H1M/SMD-R Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3-1212DR/H1M/SMD-R
Internal Part NumberEIS-REC3-1212DR/H1M/SMD-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC3-DR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)125mA, 125mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SMD Module (18 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.44" H (32.0mm x 20.3mm x 11.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 80°C
Efficiency75%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3-1212DR/H1M/SMD-R
Related LinksREC3-1212D, REC3-1212DR/H1M/SMD-R Datasheet, Recom Power Distributor
REC3-1212DR/H1M/SMD-R Details Description
Related parts for REC3-1212DR/H1M/SMD-R
CABLE 7COND 22AWG SLATE 500' datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 12V datasheet.pdf
CONN HEADER 96POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
TRANS NPN 25V 5A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 60POS PNL MNT SCKT datasheet.pdf
TAPE DOUBLE COAT VINYL 4"X5YD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 121 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 9' UHFM MUHFM datasheet.pdf
VARISTOR 423V 2.5KA DISC 9MM datasheet.pdf