Recom Power REC3-1212DRW/H2/A/M/CTRL
REC3-1212DRW/H2/A/M/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REC3-1212DRW/H2/A/M/CTRL
Brief Description
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-12VOUT
Datasheet Download
REC3-1212DRW/H2/A/M/CTRL.pdf
Availability of REC3-1212DRW/H2/A/M/CTRL
QUANTITY
REC3-1212DRW/H2/A/M/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3-1212DRW/H2/A/M/CTRL
Internal Part NumberEIS-REC3-1212DRW/H2/A/M/CTRL
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC3-DRW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)125mA, 125mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3-1212DRW/H2/A/M/CTRL
Related LinksREC3-1212DRW, REC3-1212DRW/H2/A/M/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REC3-1212DRW/H2/A/M/CTRL Details Description
Related parts for REC3-1212DRW/H2/A/M/CTRL
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
LABEL IDENTIFICATION TAPE datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 483MA 300 MOHM datasheet.pdf
ELECTRODE UNDERWATER 10M HYPALON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
SINGLE BIDIRECTIONAL PROTECTOR datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS DPST 10A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 100A datasheet.pdf