Recom Power REC3-1215SRW/H4/C/M
REC3-1215SRW/H4/C/M picture photo
Mfg. Part Number
REC3-1215SRW/H4/C/M
Brief Description
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 15VOUT
Datasheet Download
REC3-1215SRW/H4/C/M.pdf
Availability of REC3-1215SRW/H4/C/M
QUANTITY
REC3-1215SRW/H4/C/M Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3-1215SRW/H4/C/M
Internal Part NumberEIS-REC3-1215SRW/H4/C/M
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)200mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation4kV (4000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3-1215SRW/H4/C/M
Related LinksREC3-1215, REC3-1215SRW/H4/C/M Datasheet, Recom Power Distributor
REC3-1215SRW/H4/C/M Details Description
Related parts for REC3-1215SRW/H4/C/M
CAP FILM 0.56UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC COMP DUAL LV LP REF TSOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 20A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf