Recom Power REC3-123.3SRW/H4/A/M/CTRL/X2
REC3-123.3SRW/H4/A/M/CTRL/X2 picture photo
Mfg. Part Number
REC3-123.3SRW/H4/A/M/CTRL/X2
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 3W
Datasheet Download
REC3-123.3SRW/H4/A/M/CTRL/X2.pdf
Availability of REC3-123.3SRW/H4/A/M/CTRL/X2
QUANTITY
REC3-123.3SRW/H4/A/M/CTRL/X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3-123.3SRW/H4/A/M/CTRL/X2
Internal Part NumberEIS-REC3-123.3SRW/H4/A/M/CTRL/X2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)900mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency76%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3-123.3SRW/H4/A/M/CTRL/X2
Related LinksREC3-123.3SRW/, REC3-123.3SRW/H4/A/M/CTRL/X2 Datasheet, Recom Power Distributor
REC3-123.3SRW/H4/A/M/CTRL/X2 Details Description
Related parts for REC3-123.3SRW/H4/A/M/CTRL/X2
IC LDO REG SMART DUAL 3V 16-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 3.81MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
KVM DAISYCHAIN CABLE SWITCHS 16' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 50W datasheet.pdf
GDT 420V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf