Recom Power REC3-2405DRWZ/H/B/M
REC3-2405DRWZ/H/B/M picture photo
Mfg. Part Number
REC3-2405DRWZ/H/B/M
Brief Description
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-05VOUT
Datasheet Download
REC3-2405DRWZ/H/B/M.pdf
Availability of REC3-2405DRWZ/H/B/M
QUANTITY
REC3-2405DRWZ/H/B/M Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3-2405DRWZ/H/B/M
Internal Part NumberEIS-REC3-2405DRWZ/H/B/M
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC3-DRW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)300mA, 300mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (12 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3-2405DRWZ/H/B/M
Related LinksREC3-2405, REC3-2405DRWZ/H/B/M Datasheet, Recom Power Distributor
REC3-2405DRWZ/H/B/M Details Description
Related parts for REC3-2405DRWZ/H/B/M
SCREWDRIVER SLOT 1X6.5MM 9.76" datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 634K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 4A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
IC OR CTRLR SRC SELECT 10DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 417K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
7 POS. BUS BAR/ ATO/CB MODULE datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 48POS 1MM T/H datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf