Recom Power REC3-2405DRWZ/H4/A/M
REC3-2405DRWZ/H4/A/M picture photo
Mfg. Part Number
REC3-2405DRWZ/H4/A/M
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-05VOUT
Datasheet Download
REC3-2405DRWZ/H4/A/M.pdf
Availability of REC3-2405DRWZ/H4/A/M
QUANTITY
REC3-2405DRWZ/H4/A/M Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3-2405DRWZ/H4/A/M
Internal Part NumberEIS-REC3-2405DRWZ/H4/A/M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC3-DRW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)300mA, 300mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation4kV (4000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3-2405DRWZ/H4/A/M
Related LinksREC3-2405D, REC3-2405DRWZ/H4/A/M Datasheet, Recom Power Distributor
REC3-2405DRWZ/H4/A/M Details Description
Related parts for REC3-2405DRWZ/H4/A/M
TRANS NPN/PNP 120V 0.05A 5SMT datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC24S/AE24G/HKC24S datasheet.pdf
CARD EDGE 60POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN SOCKET 30POS 0.8MM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
IC HALL SENSOR DGTL SW TO-92 datasheet.pdf
SWITCH SELECT DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf