Recom Power REC3-2405DRWZ/H6/A/SMD/CTRL-R
REC3-2405DRWZ/H6/A/SMD/CTRL-R picture photo
Mfg. Part Number
REC3-2405DRWZ/H6/A/SMD/CTRL-R
Brief Description
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-05VOUT
Datasheet Download
REC3-2405DRWZ/H6/A/SMD/CTRL-R.pdf
Availability of REC3-2405DRWZ/H6/A/SMD/CTRL-R
QUANTITY
REC3-2405DRWZ/H6/A/SMD/CTRL-R Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3-2405DRWZ/H6/A/SMD/CTRL-R
Internal Part NumberEIS-REC3-2405DRWZ/H6/A/SMD/CTRL-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC3-DRW
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)300mA, 300mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation6kV (6000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SMD Module (18 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3-2405DRWZ/H6/A/SMD/CTRL-R
Related LinksREC3-2405DRWZ/, REC3-2405DRWZ/H6/A/SMD/CTRL-R Datasheet, Recom Power Distributor
REC3-2405DRWZ/H6/A/SMD/CTRL-R Details Description
Related parts for REC3-2405DRWZ/H6/A/SMD/CTRL-R
RES SMD 1.65K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONT FML .5MM2-1MM2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 0.402 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf