Recom Power REC3-2409SRWZ/H2/A/X2
REC3-2409SRWZ/H2/A/X2 picture photo
Mfg. Part Number
REC3-2409SRWZ/H2/A/X2
Brief Description
DC/DC CONVERTER 9V 3W
Datasheet Download
REC3-2409SRWZ/H2/A/X2.pdf
Availability of REC3-2409SRWZ/H2/A/X2
QUANTITY
REC3-2409SRWZ/H2/A/X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3-2409SRWZ/H2/A/X2
Internal Part NumberEIS-REC3-2409SRWZ/H2/A/X2
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC3-SRW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)330mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3-2409SRWZ/H2/A/X2
Related LinksREC3-2409S, REC3-2409SRWZ/H2/A/X2 Datasheet, Recom Power Distributor
REC3-2409SRWZ/H2/A/X2 Details Description
Related parts for REC3-2409SRWZ/H2/A/X2
IC 24-BIT BI CMOS DAC 20SO datasheet.pdf
IC D/A CONV 12BIT R-R 8-DIP datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 160MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 12pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
IC LPDDR SDRAM 1GBIT VFBGA datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 5POS HL LOW P datasheet.pdf