Recom Power REC3-2412SRWZ/H2/C/M
REC3-2412SRWZ/H2/C/M picture photo
Mfg. Part Number
REC3-2412SRWZ/H2/C/M
Brief Description
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 12VOUT
Datasheet Download
REC3-2412SRWZ/H2/C/M.pdf
Availability of REC3-2412SRWZ/H2/C/M
QUANTITY
REC3-2412SRWZ/H2/C/M Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3-2412SRWZ/H2/C/M
Internal Part NumberEIS-REC3-2412SRWZ/H2/C/M
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)250mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3-2412SRWZ/H2/C/M
Related LinksREC3-2412S, REC3-2412SRWZ/H2/C/M Datasheet, Recom Power Distributor
REC3-2412SRWZ/H2/C/M Details Description
Related parts for REC3-2412SRWZ/H2/C/M
CABLE TIE HEAVY 50LB 14.5" datasheet.pdf
FILTER LINE 0.2MH 1.6A VERTICAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
LED XLAMP 75CRI 4SMD datasheet.pdf
FUSE T/D CLASS L 3000A 600V datasheet.pdf
AC DRIVE, 240VAC 0.5HP 2.4A IP datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6PIN SLD CUP datasheet.pdf
2200-3000MHZ HIGH LINEAR LNA datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 60MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf