Recom Power REC3-243.3SRWZ/H4/A/M/X2
REC3-243.3SRWZ/H4/A/M/X2 picture photo
Mfg. Part Number
REC3-243.3SRWZ/H4/A/M/X2
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 3W
Datasheet Download
REC3-243.3SRWZ/H4/A/M/X2.pdf
Availability of REC3-243.3SRWZ/H4/A/M/X2
QUANTITY
REC3-243.3SRWZ/H4/A/M/X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3-243.3SRWZ/H4/A/M/X2
Internal Part NumberEIS-REC3-243.3SRWZ/H4/A/M/X2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)900mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation4kV (4000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3-243.3SRWZ/H4/A/M/X2
Related LinksREC3-243.3SR, REC3-243.3SRWZ/H4/A/M/X2 Datasheet, Recom Power Distributor
REC3-243.3SRWZ/H4/A/M/X2 Details Description
Related parts for REC3-243.3SRWZ/H4/A/M/X2
TEST LEAD 20AWG 1000V RED 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
MODULE XBEE PRO S3B 900HP WR ANT datasheet.pdf
CONN BACKSHELL SZ 22 4 1/4-18 datasheet.pdf
DOUBLE M18 LONG PW 5M NPN NC datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 180D 1ST datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS datasheet.pdf