Recom Power REC3-4809DRWZ/H4/A/SMD/CTRL
REC3-4809DRWZ/H4/A/SMD/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REC3-4809DRWZ/H4/A/SMD/CTRL
Brief Description
CONV DC/DC 3W 18-72VIN +/-09VOUT
Datasheet Download
REC3-4809DRWZ/H4/A/SMD/CTRL.pdf
Availability of REC3-4809DRWZ/H4/A/SMD/CTRL
QUANTITY
REC3-4809DRWZ/H4/A/SMD/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3-4809DRWZ/H4/A/SMD/CTRL
Internal Part NumberEIS-REC3-4809DRWZ/H4/A/SMD/CTRL
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC3-DRW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-9V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)165mA, 165mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation4kV (4000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SMD Module (18 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3-4809DRWZ/H4/A/SMD/CTRL
Related LinksREC3-4809DRWZ, REC3-4809DRWZ/H4/A/SMD/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REC3-4809DRWZ/H4/A/SMD/CTRL Details Description
Related parts for REC3-4809DRWZ/H4/A/SMD/CTRL
RES ARRAY 8 RES 1.8K OHM 1206 datasheet.pdf
CTRLR TEMP SSR 480V 90A AC OUT datasheet.pdf
BLOCK SUPPORT SH 1 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
RES 35.2 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 150PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf