Recom Power REC3-483.3SRW/H4/A/CTRL/X2
REC3-483.3SRW/H4/A/CTRL/X2 picture photo
Mfg. Part Number
REC3-483.3SRW/H4/A/CTRL/X2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 3W
Datasheet Download
REC3-483.3SRW/H4/A/CTRL/X2.pdf
Availability of REC3-483.3SRW/H4/A/CTRL/X2
QUANTITY
REC3-483.3SRW/H4/A/CTRL/X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3-483.3SRW/H4/A/CTRL/X2
Internal Part NumberEIS-REC3-483.3SRW/H4/A/CTRL/X2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC3-SRW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)900mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation4kV (4000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency76%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3-483.3SRW/H4/A/CTRL/X2
Related LinksREC3-483.3SRW, REC3-483.3SRW/H4/A/CTRL/X2 Datasheet, Recom Power Distributor
REC3-483.3SRW/H4/A/CTRL/X2 Details Description
Related parts for REC3-483.3SRW/H4/A/CTRL/X2
IC REG LDO ADJ 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
CONN CABTIRE CABLE 5.5-7.5MM DIA datasheet.pdf
IC DGTL POT 5K 129TAPS 10-MSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 73.7VWM 131VC 1.5KE datasheet.pdf
IC FPGA 101 I/O 160PQFP datasheet.pdf
IC FPGA 125 I/O 160PQFP datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MOD WM WHT 500LM datasheet.pdf
IC COMPARATOR SGL OD 8-UMAX datasheet.pdf
14P MTA100 CONN ASSY F/T 22AWG datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 10% 1000VDC datasheet.pdf