Recom Power REC3-483.3SRW/H6/A/CTRL
REC3-483.3SRW/H6/A/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REC3-483.3SRW/H6/A/CTRL
Brief Description
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
REC3-483.3SRW/H6/A/CTRL.pdf
Availability of REC3-483.3SRW/H6/A/CTRL
QUANTITY
REC3-483.3SRW/H6/A/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3-483.3SRW/H6/A/CTRL
Internal Part NumberEIS-REC3-483.3SRW/H6/A/CTRL
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)900mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation6kV (6000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency76%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3-483.3SRW/H6/A/CTRL
Related LinksREC3-483.3S, REC3-483.3SRW/H6/A/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REC3-483.3SRW/H6/A/CTRL Details Description
Related parts for REC3-483.3SRW/H6/A/CTRL
DUST COVER SHIELD D-SUB15 FEMALE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 113 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 13POS 1MM R/A datasheet.pdf
3 LED WEDGE BASE LAMP WHT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 6.3V 20% 0805 datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 4GBIT 800MHZ FBGA datasheet.pdf
BAG SHIELD METAL-IN 3X7 100PK datasheet.pdf
EEPROM SLC 4GB NAND 24NM 48TSOP datasheet.pdf
BEVEL 6.00MM datasheet.pdf