Recom Power REC3-483.3SRWZ/H2/A/CTRL
REC3-483.3SRWZ/H2/A/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REC3-483.3SRWZ/H2/A/CTRL
Brief Description
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
REC3-483.3SRWZ/H2/A/CTRL.pdf
Availability of REC3-483.3SRWZ/H2/A/CTRL
QUANTITY
REC3-483.3SRWZ/H2/A/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3-483.3SRWZ/H2/A/CTRL
Internal Part NumberEIS-REC3-483.3SRWZ/H2/A/CTRL
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)900mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3-483.3SRWZ/H2/A/CTRL
Related LinksREC3-483.3SR, REC3-483.3SRWZ/H2/A/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REC3-483.3SRWZ/H2/A/CTRL Details Description
Related parts for REC3-483.3SRWZ/H2/A/CTRL
IC FPGA 166 I/O 240HQFP datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 30MA 3SSFP datasheet.pdf
CONN FIBER FC PLUG SMPLX 127UM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS PIN datasheet.pdf
HEADER TURRET WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 30PPM datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 16.5 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf