Recom Power REC3-483.3SRWZ/H2/A/M/CTRL/X2
REC3-483.3SRWZ/H2/A/M/CTRL/X2 picture photo
Mfg. Part Number
REC3-483.3SRWZ/H2/A/M/CTRL/X2
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 3W
Datasheet Download
REC3-483.3SRWZ/H2/A/M/CTRL/X2.pdf
Availability of REC3-483.3SRWZ/H2/A/M/CTRL/X2
QUANTITY
REC3-483.3SRWZ/H2/A/M/CTRL/X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3-483.3SRWZ/H2/A/M/CTRL/X2
Internal Part NumberEIS-REC3-483.3SRWZ/H2/A/M/CTRL/X2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)900mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3-483.3SRWZ/H2/A/M/CTRL/X2
Related LinksREC3-483.3SRWZ, REC3-483.3SRWZ/H2/A/M/CTRL/X2 Datasheet, Recom Power Distributor
REC3-483.3SRWZ/H2/A/M/CTRL/X2 Details Description
Related parts for REC3-483.3SRWZ/H2/A/M/CTRL/X2
SIDAC SYM 3CHP 420V 150A MS013 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FILTER PERFORM W/CHOKE IEC 10A datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 1500W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC SWITCH datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBACK PWM 16-TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf