Recom Power REC3-483.3SRWZ/H4/A/X2
REC3-483.3SRWZ/H4/A/X2 picture photo
Mfg. Part Number
REC3-483.3SRWZ/H4/A/X2
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 3W
Datasheet Download
REC3-483.3SRWZ/H4/A/X2.pdf
Availability of REC3-483.3SRWZ/H4/A/X2
QUANTITY
REC3-483.3SRWZ/H4/A/X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3-483.3SRWZ/H4/A/X2
Internal Part NumberEIS-REC3-483.3SRWZ/H4/A/X2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)900mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation4kV (4000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3-483.3SRWZ/H4/A/X2
Related LinksREC3-483.3S, REC3-483.3SRWZ/H4/A/X2 Datasheet, Recom Power Distributor
REC3-483.3SRWZ/H4/A/X2 Details Description
Related parts for REC3-483.3SRWZ/H4/A/X2
IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56SSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 5V datasheet.pdf
RES SMD 15.8 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
HEAT SHRINK IMCSN 1500 BK 25FT datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 255MA 5.2 OHM datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf