Recom Power REC3.5-0505DRW/R10/A/X1
REC3.5-0505DRW/R10/A/X1 picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-0505DRW/R10/A/X1
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 4.5-9VIN +/-05VO
Datasheet Download
REC3.5-0505DRW/R10/A/X1.pdf
Availability of REC3.5-0505DRW/R10/A/X1
QUANTITY
REC3.5-0505DRW/R10/A/X1 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-0505DRW/R10/A/X1
Internal Part NumberEIS-REC3.5-0505DRW/R10/A/X1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)9V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)350mA, 350mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation10kV (10000V)
FeaturesSCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-0505DRW/R10/A/X1
Related LinksREC3.5-0505, REC3.5-0505DRW/R10/A/X1 Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-0505DRW/R10/A/X1 Details Description
Related parts for REC3.5-0505DRW/R10/A/X1
DC/DC CONVERTER 12V 20W datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN BOOT HOODED FOR RJ45 PLUGS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 28POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 4V RADIAL datasheet.pdf