Recom Power REC3.5-0505DRW/R8/A/CTRL
REC3.5-0505DRW/R8/A/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-0505DRW/R8/A/CTRL
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 4.5-9VIN +/-05VO
Datasheet Download
REC3.5-0505DRW/R8/A/CTRL.pdf
Availability of REC3.5-0505DRW/R8/A/CTRL
QUANTITY
REC3.5-0505DRW/R8/A/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-0505DRW/R8/A/CTRL
Internal Part NumberEIS-REC3.5-0505DRW/R8/A/CTRL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)9V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)350mA, 350mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation8kV (8000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-0505DRW/R8/A/CTRL
Related LinksREC3.5-0505D, REC3.5-0505DRW/R8/A/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-0505DRW/R8/A/CTRL Details Description
Related parts for REC3.5-0505DRW/R8/A/CTRL
DIP SHUNT 12 POS LP TIN datasheet.pdf
CBL RIBN 24COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC DUPLEX 3' datasheet.pdf
HOT AIR GUN REFLECTOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
IC REG FLYBACK INV ISO TSOT23 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf