Recom Power REC3.5-0505SRW/R8/C/X1
REC3.5-0505SRW/R8/C/X1 picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-0505SRW/R8/C/X1
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 4.5-9VIN 05VOUT
Datasheet Download
REC3.5-0505SRW/R8/C/X1.pdf
Availability of REC3.5-0505SRW/R8/C/X1
QUANTITY
REC3.5-0505SRW/R8/C/X1 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-0505SRW/R8/C/X1
Internal Part NumberEIS-REC3.5-0505SRW/R8/C/X1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)9V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)700mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation8kV (8000V)
FeaturesSCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-0505SRW/R8/C/X1
Related LinksREC3.5-0505, REC3.5-0505SRW/R8/C/X1 Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-0505SRW/R8/C/X1 Details Description
Related parts for REC3.5-0505SRW/R8/C/X1
RES ARRAY 4 RES 56K OHM 1206 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 1MSPS 4CH 24VQFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 225UH 2.4A 87 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 44.8KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS 1.0MM R/A SMD datasheet.pdf