Recom Power REC3.5-0509SRW/R10/A/CTRL
REC3.5-0509SRW/R10/A/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-0509SRW/R10/A/CTRL
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 4.5-9VIN 09VOUT
Datasheet Download
REC3.5-0509SRW/R10/A/CTRL.pdf
Availability of REC3.5-0509SRW/R10/A/CTRL
QUANTITY
REC3.5-0509SRW/R10/A/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-0509SRW/R10/A/CTRL
Internal Part NumberEIS-REC3.5-0509SRW/R10/A/CTRL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
High Isolation Medical Grade DC-DC Converters
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC3.5/R
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)9V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)388mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation10kV (10000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-0509SRW/R10/A/CTRL
Related LinksREC3.5-0509S, REC3.5-0509SRW/R10/A/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-0509SRW/R10/A/CTRL Details Description
Related parts for REC3.5-0509SRW/R10/A/CTRL
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
LED RED/YLW DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7.62MM 24POS datasheet.pdf
RES SMD 86.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 BELL datasheet.pdf
POT 5K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
LMZF 5/7/135 3.5 GN datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
OSC VCTCXO 20.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Wire Wrap datasheet.pdf
HD 38999 121C 121#23 PIN RECP datasheet.pdf
CAP 33 UF 20% 100 V datasheet.pdf