Recom Power REC3.5-0509SRW/R8/A/CTRL
REC3.5-0509SRW/R8/A/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-0509SRW/R8/A/CTRL
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 4.5-9VIN 09VOUT
Datasheet Download
REC3.5-0509SRW/R8/A/CTRL.pdf
Availability of REC3.5-0509SRW/R8/A/CTRL
QUANTITY
REC3.5-0509SRW/R8/A/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-0509SRW/R8/A/CTRL
Internal Part NumberEIS-REC3.5-0509SRW/R8/A/CTRL
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)9V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)388mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation8kV (8000V)
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-0509SRW/R8/A/CTRL
Related LinksREC3.5-0509S, REC3.5-0509SRW/R8/A/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-0509SRW/R8/A/CTRL Details Description
Related parts for REC3.5-0509SRW/R8/A/CTRL
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
RIVET PUSH 0.449" NYLON NATURAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 1K OHM 14SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8K FLASH 512B 28SSOP datasheet.pdf
SAW RF / IF FILTER 374 MHZ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 31POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 970MA 170 MOHM datasheet.pdf
08 MODII HDR DRRA 3/4SHRD .100 datasheet.pdf
OSC MEMS 26.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf