Recom Power REC3.5-0515DRW/R10/A/CTRL
REC3.5-0515DRW/R10/A/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-0515DRW/R10/A/CTRL
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 4.5-9VIN +/-15VO
Datasheet Download
REC3.5-0515DRW/R10/A/CTRL.pdf
Availability of REC3.5-0515DRW/R10/A/CTRL
QUANTITY
REC3.5-0515DRW/R10/A/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-0515DRW/R10/A/CTRL
Internal Part NumberEIS-REC3.5-0515DRW/R10/A/CTRL
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)9V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)117mA, 117mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation10kV (10000V)
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-0515DRW/R10/A/CTRL
Related LinksREC3.5-0515D, REC3.5-0515DRW/R10/A/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-0515DRW/R10/A/CTRL Details Description
Related parts for REC3.5-0515DRW/R10/A/CTRL
TVS DIODE 185VWM 344.4VC DO204AC datasheet.pdf
ADAPTER TEST .094" SOCKET BLACK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS 2MM VERT SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 0.226 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 796K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN DSUB 62POS H.D F R/A 4-40 datasheet.pdf