Recom Power REC3.5-0515DRW/R8/A/X1
REC3.5-0515DRW/R8/A/X1 picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-0515DRW/R8/A/X1
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 4.5-9VIN +/-15VO
Datasheet Download
REC3.5-0515DRW/R8/A/X1.pdf
Availability of REC3.5-0515DRW/R8/A/X1
QUANTITY
REC3.5-0515DRW/R8/A/X1 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-0515DRW/R8/A/X1
Internal Part NumberEIS-REC3.5-0515DRW/R8/A/X1
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)9V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)117mA, 117mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation8kV (8000V)
FeaturesSCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-0515DRW/R8/A/X1
Related LinksREC3.5-0515, REC3.5-0515DRW/R8/A/X1 Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-0515DRW/R8/A/X1 Details Description
Related parts for REC3.5-0515DRW/R8/A/X1
IC REG BUCK ADJ 60MA SOT23-6 datasheet.pdf
CONN SPRING TARGET SGL 64POS PCB datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 155MA 1.05 OHM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 69POS GOLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS CABLE PIN datasheet.pdf