Recom Power REC3.5-0515DRW/R8/A
REC3.5-0515DRW/R8/A picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-0515DRW/R8/A
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 4.5-9VIN +/-15VO
Datasheet Download
REC3.5-0515DRW/R8/A.pdf
Availability of REC3.5-0515DRW/R8/A
QUANTITY
REC3.5-0515DRW/R8/A Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-0515DRW/R8/A
Internal Part NumberEIS-REC3.5-0515DRW/R8/A
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)9V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)117mA, 117mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation8kV (8000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-0515DRW/R8/A
Related LinksREC3.5-05, REC3.5-0515DRW/R8/A Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-0515DRW/R8/A Details Description
Related parts for REC3.5-0515DRW/R8/A
SWITCH THUMBWHEEL BLACK FRNT MNT datasheet.pdf
IC REG LDO -5V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS DUAL R/A PCB datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB OTP 28PLCC datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 125MW SSMINI3 datasheet.pdf
LED CBI 3MM YLW/GRN BICOLOR RA datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD7622 datasheet.pdf
HM HERMETICALLY SEALED BASIC SW datasheet.pdf
IC OSC VCXO 693.483MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PNL MNT SKT CRMP datasheet.pdf
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf