Recom Power REC3.5-0515SRW/R10/A/CTRL
REC3.5-0515SRW/R10/A/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-0515SRW/R10/A/CTRL
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 4.5-9VIN 15VOUT
Datasheet Download
REC3.5-0515SRW/R10/A/CTRL.pdf
Availability of REC3.5-0515SRW/R10/A/CTRL
QUANTITY
REC3.5-0515SRW/R10/A/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-0515SRW/R10/A/CTRL
Internal Part NumberEIS-REC3.5-0515SRW/R10/A/CTRL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
High Isolation Medical Grade DC-DC Converters
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC3.5/R
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)9V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)233mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation10kV (10000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-0515SRW/R10/A/CTRL
Related LinksREC3.5-0515S, REC3.5-0515SRW/R10/A/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-0515SRW/R10/A/CTRL Details Description
Related parts for REC3.5-0515SRW/R10/A/CTRL
TVS DIODE 75VWM 134VC P600 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 7GHZ 16LFCSP datasheet.pdf
FUSE LINKS FOR RLN 250V 20A datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 360 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY SMD GOLD 90POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS PIN datasheet.pdf
APPLIANCE INLET FILTER 16A M5 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 4.6A 19.3 MOHM datasheet.pdf