Recom Power REC3.5-0515SRW/R10/A/CTRL
REC3.5-0515SRW/R10/A/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-0515SRW/R10/A/CTRL
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 4.5-9VIN 15VOUT
Datasheet Download
REC3.5-0515SRW/R10/A/CTRL.pdf
Availability of REC3.5-0515SRW/R10/A/CTRL
QUANTITY
REC3.5-0515SRW/R10/A/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-0515SRW/R10/A/CTRL
Internal Part NumberEIS-REC3.5-0515SRW/R10/A/CTRL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
High Isolation Medical Grade DC-DC Converters
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC3.5/R
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)9V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)233mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation10kV (10000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-0515SRW/R10/A/CTRL
Related LinksREC3.5-0515S, REC3.5-0515SRW/R10/A/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-0515SRW/R10/A/CTRL Details Description
Related parts for REC3.5-0515SRW/R10/A/CTRL
RES SMD 118K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 25V 0603 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
RES 1 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf