Recom Power REC3.5-0515SRW/R8/C/X1
REC3.5-0515SRW/R8/C/X1 picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-0515SRW/R8/C/X1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 4.5-9VIN 15VOUT
Datasheet Download
REC3.5-0515SRW/R8/C/X1.pdf
Availability of REC3.5-0515SRW/R8/C/X1
QUANTITY
REC3.5-0515SRW/R8/C/X1 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-0515SRW/R8/C/X1
Internal Part NumberEIS-REC3.5-0515SRW/R8/C/X1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
High Isolation Medical Grade DC-DC Converters
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC3.5/R
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)9V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)233mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation8kV (8000V)
FeaturesSCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-0515SRW/R8/C/X1
Related LinksREC3.5-0515, REC3.5-0515SRW/R8/C/X1 Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-0515SRW/R8/C/X1 Details Description
Related parts for REC3.5-0515SRW/R8/C/X1
BATTERY PACK 7.2V 2300 MAH NICAD datasheet.pdf
IC PHASE CONTROLLER 32L MLPQ datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 4POS datasheet.pdf
RES SMD 93.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES SMD 1.62M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
L37-3 SHEET 300X300X5MM datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ6B datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT PIN datasheet.pdf