Recom Power REC3.5-1205DRW/R8/A
REC3.5-1205DRW/R8/A picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-1205DRW/R8/A
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 9-18VIN +/-05VOU
Datasheet Download
REC3.5-1205DRW/R8/A.pdf
Availability of REC3.5-1205DRW/R8/A
QUANTITY
REC3.5-1205DRW/R8/A Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-1205DRW/R8/A
Internal Part NumberEIS-REC3.5-1205DRW/R8/A
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)350mA, 350mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation8kV (8000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-1205DRW/R8/A
Related LinksREC3.5-12, REC3.5-1205DRW/R8/A Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-1205DRW/R8/A Details Description
Related parts for REC3.5-1205DRW/R8/A
RES SMD 187K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 6A datasheet.pdf
CONV DC/DC 19.8W 6A 5V SMD datasheet.pdf
IC SRAM 128KBIT 20NS 64TQFP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 96.5 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG COAX PIN SLDER datasheet.pdf
2MM PIN STRIP HEADER 14 POSITION datasheet.pdf