Recom Power REC3.5-1224SRW/R10/A/CTRL
REC3.5-1224SRW/R10/A/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-1224SRW/R10/A/CTRL
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 9-18VIN 24VOUT
Datasheet Download
REC3.5-1224SRW/R10/A/CTRL.pdf
Availability of REC3.5-1224SRW/R10/A/CTRL
QUANTITY
REC3.5-1224SRW/R10/A/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-1224SRW/R10/A/CTRL
Internal Part NumberEIS-REC3.5-1224SRW/R10/A/CTRL
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)145mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation10kV (10000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-1224SRW/R10/A/CTRL
Related LinksREC3.5-1224S, REC3.5-1224SRW/R10/A/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-1224SRW/R10/A/CTRL Details Description
Related parts for REC3.5-1224SRW/R10/A/CTRL
RES SMD 4.64K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 47 OHM 6SIP datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 6.98 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44VQFN datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 15NS 44TSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 30X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1.5A TO220 datasheet.pdf