Recom Power REC3.5-2405SRW/R8/A/CTRL/X1
REC3.5-2405SRW/R8/A/CTRL/X1 picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-2405SRW/R8/A/CTRL/X1
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 18-36VIN 05VOUT
Datasheet Download
REC3.5-2405SRW/R8/A/CTRL/X1.pdf
Availability of REC3.5-2405SRW/R8/A/CTRL/X1
QUANTITY
REC3.5-2405SRW/R8/A/CTRL/X1 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-2405SRW/R8/A/CTRL/X1
Internal Part NumberEIS-REC3.5-2405SRW/R8/A/CTRL/X1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)700mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation8kV (8000V)
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-2405SRW/R8/A/CTRL/X1
Related LinksREC3.5-2405SR, REC3.5-2405SRW/R8/A/CTRL/X1 Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-2405SRW/R8/A/CTRL/X1 Details Description
Related parts for REC3.5-2405SRW/R8/A/CTRL/X1
RES ARRAY 5 RES 8.2K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
MINITEK UNSHROUDED HDR S-TRAIGHT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.3V 20MA SOT89-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 14A SYNC 15QFN datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 1.333GHZ 780FCBGA datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 100-240V PNL datasheet.pdf
350 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf