Recom Power REC3.5-2405SRW/R8/A/CTRL
REC3.5-2405SRW/R8/A/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-2405SRW/R8/A/CTRL
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 18-36VIN 05VOUT
Datasheet Download
REC3.5-2405SRW/R8/A/CTRL.pdf
Availability of REC3.5-2405SRW/R8/A/CTRL
QUANTITY
REC3.5-2405SRW/R8/A/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-2405SRW/R8/A/CTRL
Internal Part NumberEIS-REC3.5-2405SRW/R8/A/CTRL
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)700mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation8kV (8000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-2405SRW/R8/A/CTRL
Related LinksREC3.5-2405S, REC3.5-2405SRW/R8/A/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-2405SRW/R8/A/CTRL Details Description
Related parts for REC3.5-2405SRW/R8/A/CTRL
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X10MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 12-36V 2.1A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
INSULATOR RECT TO220 0.213" datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIP CABLE 24POS datasheet.pdf
250 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
CAP FILM 5.6NF 10% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf