Recom Power REC3.5-2409SRW/R10/A/CTRL
REC3.5-2409SRW/R10/A/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-2409SRW/R10/A/CTRL
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 18-36VIN 09VOUT
Datasheet Download
REC3.5-2409SRW/R10/A/CTRL.pdf
Availability of REC3.5-2409SRW/R10/A/CTRL
QUANTITY
REC3.5-2409SRW/R10/A/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-2409SRW/R10/A/CTRL
Internal Part NumberEIS-REC3.5-2409SRW/R10/A/CTRL
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)388mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation10kV (10000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-2409SRW/R10/A/CTRL
Related LinksREC3.5-2409S, REC3.5-2409SRW/R10/A/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-2409SRW/R10/A/CTRL Details Description
Related parts for REC3.5-2409SRW/R10/A/CTRL
SENSOR 1500PSI 3/8-24 UNF 4.5V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.562" (14.27mm) datasheet.pdf
2 WAY TAB HOUSING BLACK ECONO datasheet.pdf
CA FO 50 MTRJ-SC SIMPLEX datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.01% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
TERMINAL ZDLD 2.5-2N datasheet.pdf
T4012, 4NC, NO ACT, 3 X M20 COND datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 52POS GOLD datasheet.pdf