Recom Power REC3.5-2409SRW/R8/A/X1
REC3.5-2409SRW/R8/A/X1 picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-2409SRW/R8/A/X1
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 18-36VIN 09VOUT
Datasheet Download
REC3.5-2409SRW/R8/A/X1.pdf
Availability of REC3.5-2409SRW/R8/A/X1
QUANTITY
REC3.5-2409SRW/R8/A/X1 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-2409SRW/R8/A/X1
Internal Part NumberEIS-REC3.5-2409SRW/R8/A/X1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)388mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation8kV (8000V)
FeaturesSCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-2409SRW/R8/A/X1
Related LinksREC3.5-2409, REC3.5-2409SRW/R8/A/X1 Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-2409SRW/R8/A/X1 Details Description
Related parts for REC3.5-2409SRW/R8/A/X1
OSC XO 2.000MHZ CMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG/CTRLR ACPI DUAL DDR 20QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 10W CLIPWATT11 datasheet.pdf
IC CTLR HI VOLTAGE OVP 10-MSOP datasheet.pdf
IC RES RING GEN CTRLR 16SOIC datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC LIU E1 7CH 3.3V 100TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 1.96A 80 MOHM TH datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf