Recom Power REC3.5-2412SRW/R10/C
REC3.5-2412SRW/R10/C picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-2412SRW/R10/C
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 18-36VIN 12VOUT
Datasheet Download
REC3.5-2412SRW/R10/C.pdf
Availability of REC3.5-2412SRW/R10/C
QUANTITY
REC3.5-2412SRW/R10/C Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-2412SRW/R10/C
Internal Part NumberEIS-REC3.5-2412SRW/R10/C
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)290mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation10kV (10000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-2412SRW/R10/C
Related LinksREC3.5-241, REC3.5-2412SRW/R10/C Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-2412SRW/R10/C Details Description
Related parts for REC3.5-2412SRW/R10/C
VARISTOR 184.5V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 4A 20HTSSOP datasheet.pdf
RES 1.65M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
PCI EXPRESS 2X82 POS BK datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf