Recom Power REC3.5-2412SRW/R10/C
REC3.5-2412SRW/R10/C picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-2412SRW/R10/C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 18-36VIN 12VOUT
Datasheet Download
REC3.5-2412SRW/R10/C.pdf
Availability of REC3.5-2412SRW/R10/C
QUANTITY
REC3.5-2412SRW/R10/C Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-2412SRW/R10/C
Internal Part NumberEIS-REC3.5-2412SRW/R10/C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
High Isolation Medical Grade DC-DC Converters
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC3.5/R
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)290mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation10kV (10000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-2412SRW/R10/C
Related LinksREC3.5-241, REC3.5-2412SRW/R10/C Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-2412SRW/R10/C Details Description
Related parts for REC3.5-2412SRW/R10/C
MOSFET N-CH 100V 31A TO-247AC datasheet.pdf
CONN FFC RCPT 6POS 2.54MM datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.4V SC-82AB datasheet.pdf
IC FIXED-POINT DSP 548-FCBGA datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 190MA 2.2 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONN HDR 22POS 2MM T/H datasheet.pdf