Recom Power REC3.5-2415DRW/R10/A/CTRL
REC3.5-2415DRW/R10/A/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-2415DRW/R10/A/CTRL
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 18-36VIN +/-15VO
Datasheet Download
REC3.5-2415DRW/R10/A/CTRL.pdf
Availability of REC3.5-2415DRW/R10/A/CTRL
QUANTITY
REC3.5-2415DRW/R10/A/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-2415DRW/R10/A/CTRL
Internal Part NumberEIS-REC3.5-2415DRW/R10/A/CTRL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
High Isolation Medical Grade DC-DC Converters
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC3.5/R
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)117mA, 117mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation10kV (10000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-2415DRW/R10/A/CTRL
Related LinksREC3.5-2415D, REC3.5-2415DRW/R10/A/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-2415DRW/R10/A/CTRL Details Description
Related parts for REC3.5-2415DRW/R10/A/CTRL
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 3.1"L X 2.1"W datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RECEPT 12POS MALE PANEL MT datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 10V 20% 2824 datasheet.pdf
RES SMD 665K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 400E 2.75KV datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 180K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CLI C 1-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf