Recom Power REC3.5-2415DRW/R8/A/CTRL
REC3.5-2415DRW/R8/A/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-2415DRW/R8/A/CTRL
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 18-36VIN +/-15VO
Datasheet Download
REC3.5-2415DRW/R8/A/CTRL.pdf
Availability of REC3.5-2415DRW/R8/A/CTRL
QUANTITY
REC3.5-2415DRW/R8/A/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-2415DRW/R8/A/CTRL
Internal Part NumberEIS-REC3.5-2415DRW/R8/A/CTRL
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)117mA, 117mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation8kV (8000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-2415DRW/R8/A/CTRL
Related LinksREC3.5-2415D, REC3.5-2415DRW/R8/A/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-2415DRW/R8/A/CTRL Details Description
Related parts for REC3.5-2415DRW/R8/A/CTRL
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 732 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE AUTO 50A 32VAC/VDC BLADE datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
H48-6 SHEET 320X320X0.5MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.845 OHM 1% 30W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 80POS datasheet.pdf