Recom Power REC3.5-2415SRW/R10/C/X1
REC3.5-2415SRW/R10/C/X1 picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-2415SRW/R10/C/X1
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 18-36VIN 15VOUT
Datasheet Download
REC3.5-2415SRW/R10/C/X1.pdf
Availability of REC3.5-2415SRW/R10/C/X1
QUANTITY
REC3.5-2415SRW/R10/C/X1 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-2415SRW/R10/C/X1
Internal Part NumberEIS-REC3.5-2415SRW/R10/C/X1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)233mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation10kV (10000V)
FeaturesSCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-2415SRW/R10/C/X1
Related LinksREC3.5-2415, REC3.5-2415SRW/R10/C/X1 Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-2415SRW/R10/C/X1 Details Description
Related parts for REC3.5-2415SRW/R10/C/X1
CONN RCPT 50POS .100" DUAL VERT datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS W/SKT BOX datasheet.pdf
RES 200K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 73V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC MPU SITARA 720MHZ 324NFBGA datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC MCU ARM 128KB FLASH 144MAPBGA datasheet.pdf
CONN HDR 29POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf