Recom Power REC3.5-2424SRW/R8/A
REC3.5-2424SRW/R8/A picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-2424SRW/R8/A
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 18-36VIN 24VOUT
Datasheet Download
REC3.5-2424SRW/R8/A.pdf
Availability of REC3.5-2424SRW/R8/A
QUANTITY
REC3.5-2424SRW/R8/A Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-2424SRW/R8/A
Internal Part NumberEIS-REC3.5-2424SRW/R8/A
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)145mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation8kV (8000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-2424SRW/R8/A
Related LinksREC3.5-24, REC3.5-2424SRW/R8/A Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-2424SRW/R8/A Details Description
Related parts for REC3.5-2424SRW/R8/A
CONN HOUSING 12POS .100 DUAL ROW datasheet.pdf
IDC CABLE - APK10B/AE10M/APK10B datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 1W SMA datasheet.pdf
CAP CER 100PF 2KV X7R 1210 datasheet.pdf
CAP FILM 0.024UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
IC SCHMITT-TRIGG INV GATE SC70-5 datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
EMBOSS M.2(NGFF) 0.5PITCH 4.2H K datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 76A DPAK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf