Recom Power REC3.5-4805DRW/R10/A/CTRL
REC3.5-4805DRW/R10/A/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-4805DRW/R10/A/CTRL
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN +/-05VO
Datasheet Download
REC3.5-4805DRW/R10/A/CTRL.pdf
Availability of REC3.5-4805DRW/R10/A/CTRL
QUANTITY
REC3.5-4805DRW/R10/A/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-4805DRW/R10/A/CTRL
Internal Part NumberEIS-REC3.5-4805DRW/R10/A/CTRL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
High Isolation Medical Grade DC-DC Converters
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC3.5/R
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)350mA, 350mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation10kV (10000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-4805DRW/R10/A/CTRL
Related LinksREC3.5-4805D, REC3.5-4805DRW/R10/A/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-4805DRW/R10/A/CTRL Details Description
Related parts for REC3.5-4805DRW/R10/A/CTRL
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
HEX STANDOFF 8-32 S STEEL 1-1/8" datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES 340 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.8V 100W datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf