Recom Power REC3.5-4805SRW/R10/A/X1
REC3.5-4805SRW/R10/A/X1 picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-4805SRW/R10/A/X1
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN 05VOUT
Datasheet Download
REC3.5-4805SRW/R10/A/X1.pdf
Availability of REC3.5-4805SRW/R10/A/X1
QUANTITY
REC3.5-4805SRW/R10/A/X1 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-4805SRW/R10/A/X1
Internal Part NumberEIS-REC3.5-4805SRW/R10/A/X1
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)700mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation10kV (10000V)
FeaturesSCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-4805SRW/R10/A/X1
Related LinksREC3.5-4805, REC3.5-4805SRW/R10/A/X1 Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-4805SRW/R10/A/X1 Details Description
Related parts for REC3.5-4805SRW/R10/A/X1
CARD ENGINE 2MB SRAM datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CARTRIDGE POWER DEVICE FOR G3PA datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 12V 0.34A datasheet.pdf
IC PWR SW USB 1.5A 2CH 8MSOP datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
FIXED IND 71.1UH 3.4A 86.1 MOHM datasheet.pdf
3:1 HEAT SHRINK TUBING BLUE datasheet.pdf
CAP 560 UF 20% 50 V datasheet.pdf