Recom Power REC3.5-4809SRW/R8/C
REC3.5-4809SRW/R8/C picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-4809SRW/R8/C
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN 09VOUT
Datasheet Download
REC3.5-4809SRW/R8/C.pdf
Availability of REC3.5-4809SRW/R8/C
QUANTITY
REC3.5-4809SRW/R8/C Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-4809SRW/R8/C
Internal Part NumberEIS-REC3.5-4809SRW/R8/C
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)388mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation8kV (8000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-4809SRW/R8/C
Related LinksREC3.5-48, REC3.5-4809SRW/R8/C Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-4809SRW/R8/C Details Description
Related parts for REC3.5-4809SRW/R8/C
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 6-SMD datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-EDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONV DC/DC 48VIN 1.3V 3A 10-SIP datasheet.pdf
BOX S STEEL NAT 11.75"L X 8.5"W datasheet.pdf
VARISTOR 389V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 3.9A 47 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 261 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf