Recom Power REC3.5-4812SRW/R8/C/X1
REC3.5-4812SRW/R8/C/X1 picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-4812SRW/R8/C/X1
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN 12VOUT
Datasheet Download
REC3.5-4812SRW/R8/C/X1.pdf
Availability of REC3.5-4812SRW/R8/C/X1
QUANTITY
REC3.5-4812SRW/R8/C/X1 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-4812SRW/R8/C/X1
Internal Part NumberEIS-REC3.5-4812SRW/R8/C/X1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)290mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation8kV (8000V)
FeaturesSCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-4812SRW/R8/C/X1
Related LinksREC3.5-4812, REC3.5-4812SRW/R8/C/X1 Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-4812SRW/R8/C/X1 Details Description
Related parts for REC3.5-4812SRW/R8/C/X1
SCR SENSITIVE GATE 0.8A 600V datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 10A TO220FP datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .064DIA TINLEAD datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS W/PIN BOX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES 10.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1" CLEAR 5X4' datasheet.pdf
RES 150K OHM .15W .01% RADIAL datasheet.pdf