Recom Power REC3.5-4815DRW/R8/A/CTRL
REC3.5-4815DRW/R8/A/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-4815DRW/R8/A/CTRL
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN +/-15VO
Datasheet Download
REC3.5-4815DRW/R8/A/CTRL.pdf
Availability of REC3.5-4815DRW/R8/A/CTRL
QUANTITY
REC3.5-4815DRW/R8/A/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-4815DRW/R8/A/CTRL
Internal Part NumberEIS-REC3.5-4815DRW/R8/A/CTRL
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)117mA, 117mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation8kV (8000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-4815DRW/R8/A/CTRL
Related LinksREC3.5-4815D, REC3.5-4815DRW/R8/A/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-4815DRW/R8/A/CTRL Details Description
Related parts for REC3.5-4815DRW/R8/A/CTRL
FUSE BRD MNT 400MA 63VAC/VDC SMD datasheet.pdf
BATT PK 6.0V AA SIZE CARBON ZINC datasheet.pdf
POT 2K OHM 1W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
RES 770 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC MULTI PURP datasheet.pdf
SWITCH LIMIT 24VDC W/O IND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.187 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf