Recom Power REC5-053.3SRW/H4/A/M/X2
REC5-053.3SRW/H4/A/M/X2 picture photo
Mfg. Part Number
REC5-053.3SRW/H4/A/M/X2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 5W
Datasheet Download
REC5-053.3SRW/H4/A/M/X2.pdf
Availability of REC5-053.3SRW/H4/A/M/X2
QUANTITY
REC5-053.3SRW/H4/A/M/X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC5-053.3SRW/H4/A/M/X2
Internal Part NumberEIS-REC5-053.3SRW/H4/A/M/X2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC5
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)9V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series5W
Voltage - Isolation4kV (4000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency-
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC5-053.3SRW/H4/A/M/X2
Related LinksREC5-053.3S, REC5-053.3SRW/H4/A/M/X2 Datasheet, Recom Power Distributor
REC5-053.3SRW/H4/A/M/X2 Details Description
Related parts for REC5-053.3SRW/H4/A/M/X2
CAP TANT 15UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES 21 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 14BIT SER/PAR 105M 64VQFN datasheet.pdf
ENG POWERWHITE WARM WHITE OVAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES 324K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .100 86POS DR LOW P datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC datasheet.pdf