Recom Power REC5-053.3SRW/H6/A/M/CTRL/X2
REC5-053.3SRW/H6/A/M/CTRL/X2 picture photo
Mfg. Part Number
REC5-053.3SRW/H6/A/M/CTRL/X2
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 5W
Datasheet Download
REC5-053.3SRW/H6/A/M/CTRL/X2.pdf
Availability of REC5-053.3SRW/H6/A/M/CTRL/X2
QUANTITY
REC5-053.3SRW/H6/A/M/CTRL/X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC5-053.3SRW/H6/A/M/CTRL/X2
Internal Part NumberEIS-REC5-053.3SRW/H6/A/M/CTRL/X2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)9V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series5W
Voltage - Isolation6kV (6000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency-
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC5-053.3SRW/H6/A/M/CTRL/X2
Related LinksREC5-053.3SRW/, REC5-053.3SRW/H6/A/M/CTRL/X2 Datasheet, Recom Power Distributor
REC5-053.3SRW/H6/A/M/CTRL/X2 Details Description
Related parts for REC5-053.3SRW/H6/A/M/CTRL/X2
Connector Header 72 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC TRANSCVR 8BIT N-INV 24SOIC datasheet.pdf
CONN MINI OSP PLUG 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC SMD datasheet.pdf
S.D.E.PREM.DIE ASSY 12-10 PIDG datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 3POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
DIE SET M/5-GAGES AGM06006 datasheet.pdf
OSC MEMS 25.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf