Recom Power REC5-1205SRW/H/B/SMD-R
REC5-1205SRW/H/B/SMD-R picture photo
Mfg. Part Number
REC5-1205SRW/H/B/SMD-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 05VOUT
Datasheet Download
REC5-1205SRW/H/B/SMD-R.pdf
Availability of REC5-1205SRW/H/B/SMD-R
QUANTITY
REC5-1205SRW/H/B/SMD-R Order Process
Ship out your order
Specifications of REC5-1205SRW/H/B/SMD-R
Internal Part NumberEIS-REC5-1205SRW/H/B/SMD-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC5
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series5W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SMD Module (18 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC5-1205SRW/H/B/SMD-R
Related LinksREC5-1205SR, REC5-1205SRW/H/B/SMD-R Datasheet, Recom Power Distributor
REC5-1205SRW/H/B/SMD-R Details Description
Related parts for REC5-1205SRW/H/B/SMD-R
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN HOUSING EH 14POS 2.5MM CRMP datasheet.pdf
RES 215 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RELAY AC CUR SENS 120VAC CHAS MT datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V X7S 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 492MA 65 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 692MA 440 MOHM datasheet.pdf